Przegrzewający się laptop

Spowolniona praca laptopa może wynikać z kilku przyczyn, lecz tutaj skupimy się głównie na niedostatecznym odprowadzaniu ciepła przez wbudowany system chłodzenia.

  • Kurz
  • Pasta termoprzewodząca
  • Palenie papierosów przy komputerze?
  • Kiepski system chłodzenia

Kurz

Komputery i laptopy zostały zaprojektowane do pracy w określonych temperaturach. Najczęstszym limitem przekroczenia temperatury, który powoduje natychmiastowe wyłączenie sprzętu, to 100°C. Osadzanie się kurzu powoduje pogorszenie wydolności chłodzenia poprzez zablokowanie kanałów i zmniejszenie przepustowości przepływu powietrza. Komputery zasysają powietrze razem z drobinkami i włosami, co prowadzi do powstawania na chłodzeniu filtrów i gąbek, które blokują odpowiednie chłodzenie podzespołów.

Oto jak to wygląda w praktyce, przykłady nie są ekstremalne, ale typowe:





Co taki kurz może powodować?

  1. Uszkodzenie procesora i grafiki - nadmierna temperatura może dosłownie spalić podzespoły.
  2. Wywarzenie wentylatora - kurz na łopatkach wentylatora może powodować jego nieregularną pracę i zwiększać tarcie.
  3. Spowolnioną pracę i spadek wydajności.
  4. Błędy w systemie.
  5. Uszkodzenie obudowy.

Ad. 1: Nadmierna temperatura w dłuższym okresie czasu może uszkodzić chipy grafiki, procesora i mostka. Takie uszkodzenia najczęściej powodują, że naprawa sprzętu może nie być opłacalna. Pamiętaj, że takie uszkodzenia nie powodują utraty danych, ponieważ dane są zwykle na dysku twardym, który jest samodzielnym urządzeniem (chociaż w niektórych "ubogich" laptopach dysk jest zintegrowany z płytą główną).

Ad. 2: Osadzenie kurzu na łopatkach wentylatora może powodować jego nieregularną pracę i fizyczne zaczepianie, co zwiększa zużycie materiału i pogłębia problem. W wyniku tego wentylator może zacząć "charczeć", a wymiana może być konieczna.

Ad. 3: Komputer, laptop i konsole na początku zwykle działały szybko, a to nie są nasze złudzenia - to faktyczne doświadczenia. Niepoprawne lub niewydajne odprowadzanie ciepła z komputera prowadzi do obniżenia wydajności podzespołów, aby utrzymać optymalną temperaturę pracy na chipie.

Ad. 4: System operacyjny może pokazać tzw. "Niebieski ekran śmierci", który wyświetla błąd i powoduje ponowne uruchomienie komputera. Należy pamiętać, że ten problem może wystąpić również z innych powodów.

Ad. 5: W rzadkich przypadkach nadmierna temperatura na układzie chłodzenia może powodować uszkodzenie obudowy. Uszkodzenie termiczne jest rzadkie, ale w skrajnych przypadkach może się zdarzyć. Rozproszenie ciepła po całej obudowie może wpłynąć na plastik. Plastik w różnych temperaturach może mieć różne właściwości wytrzymałościowe, co może negatywnie wpłynąć na łączenia zawiasów.

Pasta termoprzewodząca

Pasta termoprzewodząca to substancja, która pomaga przenosić ciepło z układu scalonego (procesora) na układ chłodzący. Jest to warstwa między układem scalonym a chipem. Wraz z użytkowaniem pasta wysycha i twardnieje, co znacznie utrudnia przewodzenie ciepła z układu, co prowadzi do problemów z przegrzewaniem się. Problemy te są podobne do tych związanymi z kurzem. Pastę termoprzewodzącą można wymienić, aby poprawić wydajność komputera. W skrajnych przypadkach nadruk na układzie scalonym może wpłynąć na wydajność.



Palenie papierosów przy komputerze

Palenie przy komputerze powoduje, że komputer zasysa dym, a osadzanie się poprzez dym na elektronice i układzie chłodzenia działa jak rodzaj filtr do którego przylepia się kurz, który wymaga znacznie bardziej intensywnego czyszczenia niż sama obecność kurzu.



Kiepski system chłodzenia

Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale głównie dotyczą bardzo budżetowych laptopów, które bardziej przypominają tablety niż pełnoprawne komputery. Poniżej przedstawione są przykłady słabo wydajnych systemów chłodzenia z mało wydajnymi procesorami.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=XfwUgJsZeB0


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yzmglvbZHUA